2020-05-01

Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Sezai ÖZTAŞ Kut’ül Amare Zaferi’nin 104. Yılı Onuruna Çevrimiçi Konferans Gerçekleştirdi.Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Balkan Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (BALKAM) tarafından, Kut'ül Amare Zaferi'nin 104. yılını anmak amacıyla bir sanal konferans gerçekleştirildi. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN’in yönettiği konferansın konuşmacısı BALKAM Müdürümüz Doç. Dr. Sezai ÖZTAŞ oldu.

Zoom uygulaması üzerinden canlı olarak gerçekleşen konferansa Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent EKER ve Prof. Dr. Yılmaz ÇAKICI, Fakülte Dekanları, Enstitü Müdürleri, Meslek Yüksekokulu Müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler online olarak katıldı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN gerçekleştirdiği konuşmada, “Şanlı tarihimizde yazılmış unutulmaz kahramanlık destanlarından biri olan ve ecdadımızın azmi ve vatan sevgisiyle kazanılan Kut'ül Amare Zaferi'nin 104'üncü yıl dönümünde tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum” şeklinde konuştu.

Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Sezai ÖZTAŞ ise verdiği konferansta “1916 yılında Irak Cephesi'nde kazanılan Kut'ül Amare Zaferi, Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'nda yazdığı büyük bir kahramanlık destanıdır ve Çanakkale Zaferi’nden sonra kazanmış olduğu ikinci büyük zaferdir” dedi.