2021-04-23

Türkiye Büyük Millet Meclisi''''nin Açılışı ve Birinci Dönem Mebusu Diyap AğaÜniversitemiz Balkan Uygulamaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (BALKAM) tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 101. yıldönümü sebebiyle düzenlenen “Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Açılışı ve Birinci Dönem Mebusu Diyap Ağa” konulu konferans online olarak gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü BALKAM Müdürü Doç. Dr. Sezai ÖZTAŞ’ın yaptığı, konuşmacı olarak Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma YEL’in katıldığı konferansı başta Rektörümüz Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent EKER ve Prof. Dr. Yılmaz ÇAKICI olmak üzere çok sayıda akademisyen ve öğrenci takip etti.

Programın moderatörlüğünü gerçekleştiren BALKAM Müdürü Doç. Dr. Sezai ÖZTAŞ, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Açılışının 101. yılı münasebetiyle düzenlemiş olduğumuz programımıza hoşgeldiniz. Türk toplumunun demokratik sisteme geçişinin uzun bir tarihsel süreci bulunmaktadır. TBMM dönemin zor şartları içerisinde tesis edilmiş bir meclistir ve Diyap Ağa, birlikte mücadele etmenin gerekliliğini ifade eden önemli isimlerden biri olmuştur.” dedi.

Prof. Dr. Selma YEL, konuşmasına “Sevgili Türkiyemin 101. doğum gününü kutluyoruz. İnşallah 201, 301.. diye de devam edecek. 100’ün bende travmatik bir duygusu var. Büyük Türk devletlerine baktığımızda birkaçı dışında hiçbiri 100. yılını görememiştir. Türkiye olarak biz 101. yılı muhteşem bir biçimde gördük. Denizlerin hakimi bir Türkiye olarak ortaya çıktı maşallah. Doğu Akdeniz’de artık sesimiz çıkıyor. Eski kültür coğrafyamızda artık biz de varız diyoruz. Yaklaşık 30 yıl sonra Karabağ’ın tekrar Türk yurdu olması. Bu gelişmelere şükrediyorum. Artık biz doğru bir şekilde sonsuza kadar devam edeceğimize inanıyorum.” sözleriyle başladı.

Milli Mücadeleden Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Açılışı sürecine kadar bilgi ve anekdotlar paylaşan Prof. Dr. Selma YEL,  Birinci Dönem Mebusu Diyap Ağa’nın bu sürece katkısını anlattı.  “Mustafa Kemal Atatürk Meclisin açılışında gerçekleştirdiği konuşmasında ‘Yalnız tüm cihan bilmelidir ki bu millet ve bu devletin başında hiçbir kuvvet yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır o da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.’ sözleriyle TBMM’nin önemini ortaya koymuştur.” diyen Prof. Dr. Selma YEL, “Tunceli Milletvekili Diyap Ağa’nın Birinci Dünya Savaşı yıllarında ve daha öncesi Ermeni Olaylarında da devlete sadakatini kat be kat kanıtlamış olduğunu görüyoruz. Erzurum Kongresinden itibaren Mustafa Kemal’i çok dikkatli bir şekilde takip ettiğini, ona karşı düzenlenecek bir suikasti engellediğini ve sonrasında bunlardan haberdar olan Mustafa Kemal’in Mecliste özellikle Diyap Ağa’nın yer almasını istediğini biliyoruz.  Diyap Ağa, en kritik hususlarda Mecliste birleştirici rol oynamıştır.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, “Bu önemli günde bizlerle bu kıymetli bilgileri paylaşan Sayın Prof. Dr. Selma YEL hocamıza ve programın düzenlenmesinde emeği geçen hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Bu gün iki bayramı bir arada kutluyoruz. Hem Cuma Bayramımız hem de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin  101. kuruluş  yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Bu vesileyle her iki bayramımız da kutlu olsun. Hayırlı Ramazanlar diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” sözlerine yer verdi.